První dny

1. den

RomčaTak jsme si přivezli štěňátko. Cestu jsme zvladli v poradku. V autobuse jí bylo horko, tak jsme jí u metra dali napít vody z víčka. Metro se jí moc nelíbilo, klepala se, ale byla moc hodná. Vůbec v batůžku vypadá moc spokojeně. Když jsme dojeli, tak hned prolítla byt a když se k ní skláníme, tak je moc šťastná. Oblizuje nás a chce se mazlit. Do pelíšku, který je pro ni, se jí vůbec nechce. Usnula v batůžku s námi v obýváku. Pořád usíná tam, kde jsme my. Když se probrala, tak jsme ji hned dali na noviny a udělala loužičku. Moc jsme ji chválili a zase zkoumala byt a papala. První den v novém domověTakhle se to střídalo jen s tím, že už nedělala loužičky na noviny. Vždy víme, že utíká jinam udělat loužičku. Když k ní dojdeme, je pozdě. Připadá nám, jako když chce mít fakt klid. Taky jsme zkusili jí nechat u novin samotnou, ale to ne, sama tam nebudu a běží za námi. K večeru jsme jí ukázali, jak se bude chodit ven a odvážně vše zkoumala. Vylezla na chodbu a po všem se podívala. Do výtahu se bojí, ale to u ní vždy sedíme a vystoupí sama. Venku už to taky zná, ale ani tam jsme ji ještě neviděli udělat loužičku. Večer usnula jako špalek v pelíšku v kuchyni. Tam má všechno. Já mám pokoj vedle, tak jsem jí nechala pootevřené dveře. Asi za dvacet minut přišla a kňučela s výrazem já tam sama nebudu. Vzala jsem jí s pelíškem ke mě a má ho vedle mé postele, večer tu byl ohňostroj a ten prospala.

Poprvé na vodítkuRáno se vzbudila, tak jsem jí dala do kuchyně na noviny a tu loužičku uděla šikulka. Pak jsme šli ještě spát. Když jsme zase vstali, tak jsme šli ven a zase nic, to až doma pod stolem. Na oběd jsme šli k babičce a ona v batůžku opět po všem koukala. Kousek cesty šla pak sama a vypadalo to, že se jí to líbí. Když jsme scházeli z takového dlouhého kopce, šel proti nám kluk a Čiky suverénně za ním zpátky nahoru. Musel se zastavit, aby jsme ho toho rychlíka zbavili. U babičky spinkala a pak jsme ji odnesli do parku, tam poprvé viděla pejsky. Nejdříve jsme potkali takového staršího velkého jezevčíka. Štěkala na něj a když se na ní konečně podíval, tak rychle zase couvala. S druhým pejskem se pak pěkně obcházeli a před třetím takovým mladým kokrem si raději sedla na zadek. Pak nám usínala v náručí a autem jsme ji odvezli domů. Tady se napapala v pelíšku, zápasila s buvolí kostičkou, ale je na ní asi moc malá, nemůže si ji podržet packou. Teď právě přišla a spí mi zase tady u počítače u nohou. Zítra nás čeká podívat se do parku tady u nás, aby jsme se trošičku seznámili. Jo, ještě je nadšená z míčku, který tu máme. Je to malinkej kopačák a vždy za ním letí jako splašená.

2. den

Můj domečekMám pocit, že se venku nikdy nevyčůrá. Včera jsme byli večer a zase nic. A co myslíte, přišli jsme domů a šli do kuchyně, kde jsme se s ní zavřeli, aby neutekla na koberec. A hádejte, šla se vyčůrat na noviny. Alespoň že tak, šikulka. Ráno zase nic venku a doma hned šla zase na koberec. Teď zase někam utíká, tak máma rychle za ní a za kytkama udělala hovínko. V noci moc sladce spinká, jen se občas probudí. Stačí ale když ji pohladíme a spinká dál. Je úžasně hravá a spokojená. Od začátku chodí i po schůdkách na gauč i dolů. Ven chodíme stále na stejné místo. Snad to brzy pochopí. Jinak chodíme i na delší procházky.

3. den

Běhám v trávěTak máme další den skoro za sebou. Já chodím do školy a je s ní doma Milan. Dopoledne ji nechal chvilku samotnou, asi dvacet minut. Když přicházel, bohužel kňučela. Odpoledne jsme jí koupili nový obojek. Ten který měla, je jí velký a opravdu ho nesnese. Tenhle si občas podrbe, ale je moc hodná. Šli jsme se podívat do parku, tedy Čikinka spíš v náručí než po svejch. Nevím kolik tak ujde, ona půjde typuju furt, protože nás nechce ztratit. Potkali jsme párek manželů zároveň s párem psů, tedy nevím jaký rasy, velikostí asi jako kokr. Bála se jich, ale musí si zvykat. Držela vocásek mezi nožkama, jak jí očichávali. Když se ten pejsek otočil, tak na něj začala štěkat, jenže když štěknul on, tak se zase krčila. Bylo fajn, že se takhle prozkoumávali. Pak jsme ještě potkali údajně 7 týdenní štěně bullteriéra, ale to štěndo si nás nevšímalo. Jsme na něj asi moc malí. Konečně udělala venku bobek. První úspěch venku. Když jsme přišli, zalezla unavená do pelíšku a my jsme si řekli, že ji necháme zase chvilku samotnou. Když jsme přišli, zase tak nějak napůl štěkala a kňučela. Pak jsme šli dovnitř a ona samozřejmě celá šťastná, že nás vidí, beruška. Snad si zvykne, je mi jí líto. Jak byla doma, dali jsme jí buvolí kostičku, ale asi ji to moc nezajímalo. Taky tady dneska řádila s uzlíkem. Hážem jí ho, ona si ho nosí a pere se sním. Za míčkem se vždy tak nádherně rozplácne, když nevybere zatáčku a když je po tom hraní unavená, tak se mazlí a ukazuje nám to svý napapaný bříško. Taky se se mnou učí. Leží vedle mě a spokojeně spinká, když se zahrabe v peřině. V postýlce se mnou zatím nespinká, ale asi to dnes zkusíme. V noci se vzbudí a je jí smutno, ta ruka co tam byla tam není nebo chce za mnou nahoru, tak jí nebudu trápit.

4. den

KukTak Čikinka spinkala v postýlce a ani nemukla. Ráno jsme slavili úspěch, venku čůrala, šikulka. Vypadá to, že si pomaličku zvyká. Jen včera večer, když jsem šla do pokoje, tak jsem jí šlápla na pacičku. Ležela beruška pod stolem. Pak spíš utěšovala ona mě než já jí, jak mě oblizovala. Dneska zase zkusíme nechat ji samotnou. Musí zjistit, že je to normální, že bude sama.

5. den

Spim u televizeDneska jsme vylepovali Čikince ouška. Od neděle jí tak vždy chvilku stály, no a teď už skoro vůbec ne. Moc se jí to tedy nelíbilo, ale dostávala kousky piškotu, tak to šlo. Dnes jsme zase potkali pejsky a moc se jich bojíme. Dneska objevila velký zrcadlo a to byla legrace. Pořád na sebe štěkala a plazila se, no prostě si hrála jakoby s pejskem. Čikinka zbožňuje sedačku, jakmile jsme v obývaku, šup po schůdkách nahoru a už se válí po polštářku. Tedy nejdřív přemýšlí na jakém jestli na malém nebo na velkém. Naposledy zvítězil ten menší.

6. den

Ráda si hrajuDneska už Čikinka 2x venku čůrala a i kakala. V baťůžku už je jako doma. Jen jsem nechápala, ře když jsem s ní vešla do zverimexu, tak se jí to vůbec nelíbilo. Začala se klepat a hned jak jsme odešli, tak hned byla zase v pohodě. Taky jsme dnes byli v parku a potkali jsme 15-ti měsíční jokšírku. Ta si s ní moc chtěla hrát. Čikinka se nejdřív bála, ale byl to první pes, na kterého neštěkala. Postupně si na ní zvykla a občas se i na pár sekund zapojila do hry. Jokšírka byla moc štástná, že tam má taky něco na hraní, ale ta naše beruška měla hlavní starost zkoumat každej lístek nebo klacík. Dnes jsme s ní zkusily taky jít na chviku házet na pláň, nejdřív jí ty velký koule moc zajímali, ale když zjistila, že se do nich nedá kousat nebo je odnést, tak už začala být unavená. Vzali jsme jí s sebou židli a baťůžek. Spinkala a my vedle trénovali. Ještě jsme jí zabalily do vesty a to se spinkalo. Občas se na nás podívala, my se drželi okolo ní a byli jsme všichni spokojení. Její největší zábava je stále na sebe štěkat v zrcadle, nebo brát různé věci, co mi někde necháme. Dnes ráno se radovala, že ukořistila ponožku a lítala po bytě celá nadšená.

7. den

Koukám na televiziTak už nedělá scény s obojkem, už jí skoro nevadí. Má už na něm známku a tak trošku zvoní. Mirka (ségra) jí dnes přinesla malého pískacího zajíčka, tak se vyblbla. Jo, spinká tedy v postýlce. Když usínám, už je taková ospalá, dám si jí za hlavu, abych jí nezalehla. Má tam takovej prostor z peřinky. V noci mě vzbudí, dám jí do kuchyně vyčůrat a pravidelně čůrá na noviny, pak zase spinká a vzbudí mě ráno. Dnes jsem jí našla pod peřinou u nohou. Nevěděla jsem, kde je, tak jsem jí volala a vylezla s výrazem co je? Proč mě budíš? Beruška. Máma si jí příští týden zkusí vzít do práce a když bude hodná, tak by mohla chodit s ní.

8. den

Hlídám při koupáníPřivolání se snažíme učit doma, reaguje většinou, jen když mě vidí a venku zatím minimálně. Všechno na zemi bývá důležitější než já. Dnes jsme zkoušeli v parku chodit s vodítkem a zároveň i bez. Nejdřív Čiky dělala trošku scény, ale pak už jí to docela šlapkalo. Potkali jsme jezevčíka, u toho byla ještě na vodítku a byla moc hodná, očichali se a byla spokojená. Taky jsme potkali takovou postarší čivavu, bylo jí sedm let, ale ani mi nepřipadala jako čivava. Možná byla bez papírů. Její majitelka jenom povídala, jaké má zdravotní problémy a problémy s očima. Čiky si jí párkrát očuchala a pak už jí moc nezajímala. Teď mi spí na klíně, je nějaká unavená asi jí to trošku zmohlo.

9. den

Ráda cestujuTak jsme včera byli na turnaji s Čiky. Byla moc hodná. Ráno, když jsme přijeli, běhala a se všemi se musela povinně seznámit. Takové malé stvoření u nás v batůžku jako klokánek vzbudilo pozornost. Včera jsme ji vzali, aby si zvykala. Máma nehrála a tak na ni měla čas. Po ránu jí byla zima, tak s ní máma byla v autě. Sama si vlezla do přepravky a byla hodná. Hrála si se svým oblíbeným zajícem. Přes den pospávala mámě na klíně. Pak jsme ji zkusily dát i do přepravky, která byla u hřiště a asi čtyři hoďky spinkala. Bylo to na vesnici, tak tam bylo fotbalové hřiště. Vždy musí mít na čůrání soukromí, tak běhala jenom na něj. Večer jsme si ji střídali zase jako klokánka. aby jí nebyla zima, dáváme ji do toho můj postarší dětský svetr, má ho ráda. Leze za ním teď i doma do přepravky. Čikinka nám přinesla štěstíčko, já s Milanem jsme vyhráli celý turnaj. Uvidíme, jak si bude zvykat na dalších turnajích. Zítra si ji mamča veme do práce.

10. den

Pracuju s paničkouChodí do práce, protože nešlo poslouchat, jak doma brečí. Včera jsme ji ale nechali zase chvilku samotnou a byla hodná. Ten turnaj byl jen tak na zkoušku, aby si zvykla. Teď o víkendu budeme všichni už hrát. Vezmeme si přepravku k hřišti a uvidíme, jak to zvládne. Dnes u mámy v práci to prý bylo v pohodě, spokojeně ležela v pelíšku mámě u nohou, tak ji zatím nebudeme trápit doma samotnou, když to není nutný. Dneska měla máma takovou kuriozitu. Když vyšla z kanceláře na chodbu, tak Čiky pelášila za ní a šéf, co o ní nevěděl, když jí viděl, jen řekl "jé hele tady je nějakej tygr". On je hodnej a nevadí mu to. Dnes máma nebyla dlouho v práci musela babičku doprovodit k doktorovi na vyšetření. Když se vraceli, tak Čiky namířila jeden směr kuchyň a přinesla mámě misku měla žízeň. S tím krmením - zatím jí dáváme obojí, ale máme strach, aby nám neztloustla, protože vždy s ní všechno a tváří se, že chce ještě. Vždycky ráno a večer má bláznivý období lítá sem a tam, chce si hrát. Dává kousací pusinky a je jí všude moc. Je to naše zlatíčko. Když si přijde někdo na gauč šup po schůdkách nahoru a už u nás leží. Zkoušíme jí učit postoj a ukazovat zoubky a zatím nic moc. Vzteká se a nevydrží, snad to přijde. Ale už neprotestuje na obojek a už tak nějak zvládá i cestu na vodítku. Dnes se při něm poprvé vyčůrala. Tam, kde to jde, ji samozřejmě necháme volně. Přesto se chová líp k pejskům, když je na vodítku, než když je volně. Včera k ní čuchal ten velký pejsek a dala mu pusinku a ani na něj neštěkala

12. den

To jsem se unavilaS tím vodítkem to děláme tak, že když jdeme jednou denně do parku, jde na vodítku kousek, pak je puštěná po parku a pak až u silnice ji zase připnu a přenesu přes silnici. Když chodíme, tak se drží mi u nohou, občas něco očichá a zase peláší za mnou. Dnes si chtěla hrát s jorkšírem, čtyřletým klukem, snažila se ho vyprovokovat ke hře, ale on se jí bál, chudák. Strašně se jí líbí písčitá pláň, když po ní jdeme, lítá sem a tam a válí se v písku. Když chodíme zezadu baráku jen na čůrání, tak chodí bez vodítka, zná cestu hned od prvního dne. Když už se jí venku nelíbí, zamíří zpátky a už čeká u výtahu. Je moc šikovná. Od včerejška neudělala kromě noci loužičku doma, daří se nám to vychytávat. Včera u nás spala ségra. Nechávám si pootevřený dveře do kuchyně, kam chodí v noci čůrat. Většinou mě vzbudí a já jí tam dám. Ale v noci Mirka přišla někdy o půlnoci a Čiki jí šla přivítat, prý se taky vyčůrala na noviny a šla zpátky. A já se dozvěděla až dnes o jejím výletě. U mámy v práci je moc hodná, spí v pelíšku, nebo si hraje v pelíšku. Já si ji vždy po škole vezmu domů.

Před zrcadlem Hraju si s kámošema Na návštěvě S kamarády To mám kamarádů Seznámení s dalším členem rodiny Judy Chodím do práce Jsem v práci Pracuju s paničkou V práci s paničkou Hraju si v pelíšku V práci v pelíšku To jsem se unavila Spinkám v pelíšku Hrajeme si S míčem Hlídám při koupání Odpočívám Koukám na televizi U televize Jdeme spát Na turnaji - při vyhlášení vítězů už jsem schovaná u paničky v bundě